بدون حمایت از مؤسسات مردم‌نهاد نمی‌توان ۱۰ میلیون حافظ قرآن تربیت کرد

حجت‌الاسلام سیدحسین کوششی مدیرعامل اتحادیه مؤسساتی قرآنی مردمی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم، اظهار داشت: سال ۱۳۹۰ مقام معظم رهبری در دیدار جامعه قرآنی با معظم‌له خواستار تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن شدند و پس از آن برخی نهادها اقدام به برنامه‌ریزی کردند که این برنامه‌ها در سال‌های نخست چندان اثرگذار نبود.

نبود زیر ساخت‌های قرآنی روند تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن را کُند کرد

وی با بیان اینکه ۶ سال از مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌‌گذرد، خاطر نشان کرد: برای رسیدن به این هدف متعالی باید برنامه‌ریزی جامع صورت گیرد و تمامی مجموعه‌های قرآنی وارد عمل شوند.

مدیر عامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور با اشاره به لزوم حمایت از مجموعه‌های مردم نهاد، گفت: به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی و ساماندهی نیروهای قرآنی ۶ سال زمان برای تربیت ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن کافی نیست چرا که در سال‌های نخست این مطالبه دستگاه‌ها اقدام به ایجاد زیرساخت‌های لازم کردند تا با استفاده از ساماندهی امور برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند.

 مسئولان از حمایت مؤسسات و مجموعه‌های قرآنی مردم‌نهاد غافل هستند

حجت‌الاسلام کوششی با بیان اینکه متأسفانه مسئولان از حمایت مؤسسات و مجموعه‌های قرآنی مردم‌نهاد غافل هستند، خاطر نشان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرمودند برای رسیدن به اهداف مختلف باید برای مردم ایجاد انگیزه کرده و از مجموعه‌های مردم‌نهاد حمایت صورت گیرد؛ دستگاه‌ها و نهادها باید بدانند برای تربیت حافظ قرآن بدون حمایت مؤسسات مردمی نمی‌توان به نتایج مطلوبی رسید.

وی با اشاره به اینکه عدم حمایت دولت از نهادهای قرآنی مردم‌نهاد سرعت تربیت حافظان قرآن را کُند کرده است، گفت: برای اینکه افراد به ویژه جوانان را به سوی قرآن هدایت کنیم باید برای آن‌ها در کنار ایجاد انگیزه جاذبه‌هایی نیز تعریف شود که متأسفانه به دلیل حمایت نکردن دستگاه‌های دولتی از نهادهای مردمی، آن‌ها به جای فکر کردن به راهکار ایجاد انگیزه باید برای جذب سرمایه تلاش کنند.

نقش بی‌بدیل مجموعه‌های قرآنی مردم‌نهاد در تربیت حافظان

مدیر عامل اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور با بیان اینکه حمایت حاکمیتی در کشور ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، افزود: حمایت لازم از نهادهای قرآنی مردمی که بازوان توانمند دستگاه‌های اجرایی هستند، در سرعت بخشیدن به تربیت حافظان توانمند قرآن کریم نقش مؤثری دارد.

حجت‌الاسلام کوششی ایمان و باور قلبی را رمز موفقیت نهادهای مردمی در اجرای برنامه‌های قرآنی عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های حکومتی و دولتی باید حامی نهادهای مردمی در تربیت حافظان قرآن باشند و در زمینه اجرا وارد نشوند. ما باید به این امر ایمان داشته باشیم که مؤسسات و مجموعه‌های مردم‌نهاد مؤثرترین دستگاه‌ها در تحقق مطالبه مقام معظم رهبری به شمار می‌روند و اگر از سوی مسئولان حمایت نشوند راه به جایی نخواهیم برد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *