مراسم بزرگداشت «مریم میرزاخانی» برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت « مریم میرزاخانی» استاد دانشگاه استنفورد و نابغه ریاضی ایرانی روز شنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

در این مراسم محمدعلی نجفی، مشاور ریاست جمهوری، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، توفیق سبحانی، معاون علمی پژوهشی انجمن، محمد علی دهقان، رئیس انجمن ریاضی ایران، علی ایرانمنش، نایب رئیس آکادمی ریاضی – شیمی جهان و عبادالله محمودیان، استاد دانشگاه صنعتی شریف و چهره ماندگار ریاضیات به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

گفتنی است این ریاضیدان برجسته ایرانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی رتبه برتر کشوروی و جهانی را به دست آورد.

او نخستین بانویی بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛. این ریاضی دان جوان کشور سپس در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضی از دانشگاه شریف و دکتریِ خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت.

او در سال ۲۰۱۴ برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشتهٔ ریاضیات است او نخستین زن و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه شد.این دانشمند برجسته ایرانی ۲۴ تیرماه جاری و پس از یک دوره بیماری سرطان درآمریکا دار فانی را وداع گفت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *