نمایندگان مجلس به تماشای یک نمایش دفاع مقدسی نشستند/موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها به سالن تئاتر هم رسید

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالیکه دو شب از اجرای نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» می‌گذرد، طیبه سیاوشی و محمود صادقی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و نیز بهروز بقایی و رضا فیاضی از هنرمندان فعال در عرصه تئاتر و تلویزیون، تماشاگر این نمایش به نویسندگی و کارگردانی ایوب آقاخانی شدند.

بعد از پایان این نمایش،‌ مهمانان با حضور در پشت صحنه از بازیگران و دست‌اندرکاران این اثر هنری تقدیر و تشکر کردند.

آقاخانی: تلاش کردم قهرمانان جنگ را زمینی نشان دهم نه ماورایی

ایوب آقاخانی ضمن خیرمقدم به مهمانان ویژه این نمایش بر ضرورت توجه و همدلی بیشتر اصحاب سیاست و اهالی هنر نسبت به ماندگارسازی دوران دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: تعلق خاطر ویژه‌ای به موضوعاتی از این جنس دارم و بر خود لازم می‌دانم با استفاده از هنر تئاتر بتوانم ارتباطی میان مفاهیم این حوزه و این برش از تاریخ کشور با جوانان و نوجوانان برقرار کنم.

این مدرس دانشگاه با ابراز نگرانی نسبت به این موضوع که نباید اجازه دهیم ارتباط متولدین دهه هفتاد با مفاهیم و رویدادهای هشت سال جنگ تحمیلی گسسته شود، افزود: گاه دیده می‌شود افراد و دستگاه‌هایی که وظیفه‌ای در این باره دارند، غیرمسئولانه و سهل‌انگارانه با موضوع برخورد می‌کنند.

آقاخانی، شعارزدگی را آفت تولیدات مرتبط با حوزه دفاع مقدس دانست و تاکید کرد: تمام تلاش من در نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» به عنوان آخرین حلقه از سه‌گانه مرتبط با قهرمانان سال‌های جنگ تحمیلى این بوده که نشان دهم این سرداران قهرمان، زمینی بودند؛ نه آنچنان که برخی اصرار دارند ایشان را ماورایی و آسمانی جلوه دهند و بنابراین سعی کردم در اثر خود، این افراد را با دغدغه‌هایی از جنس تمام مردم نشان دهم؛ دغدغه‌ها و مسائلی همچون وطن، خانواده، فرزند، عشق و … .

سیاوشی: ضرورت ایجاد ارتباط میان نسل جدید با موضوعات مرتبط با جنگ تحمیلی

طیبه سیاوشی نماینده مجلس نیز با بیان اینکه به آثار هنری تولیدی در زمینه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی علاقه ویژه دارد، تصریح کرد: لازم است نسل جدید را با موضوعات مرتبط به اتفاقات این هشت سال و این بخش از تاریخ کشور و نیز رشادت‌های رزمندگان و سرداران آشنا کرد و چه بهتر که این کار به ویژه با زبان هنر و با استفاده از ابزارهایی باشد که این نسل نسبت به آنها ابراز تمایل می‌کند.

عضو کمسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: قطعا کتاب، کالای فرهنگی تاثیرگذار و ارزشمندی است اما باید مقایسه کرد که آیا در حوزه دفاع مقدس، یک کتاب می‌تواند ارتباط موثرتری با مخاطب نوجوان و جوان خود برقرار کند یا یک اثر نمایشی.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سعی دارد هر ماه حداقل یک تئاتر ببیند، افزود: سعی می‌کنم به صورت حرفه‌ای تماشای تئاتر را دنبال کنم تا ضمن لذت از دیدن یک اثر نمایشی، به عنوان یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ارتباط نزدیکتری با مسائل حوزه تئاتر قرار گیرم.

محمود صادقی: تماشای یک اثر تئاتری روح را تلطیف می‌کند

همچنین محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس با تشکر از اجرای هنرمندانه اثری درباره قهرمان جنگ گفت: این نمایش توانست با رفت و برگشتی میان زمان حال و گذشته به خوبی هم نگاهی به نقاط عطف زندگی شهید جهان‌آرا داشته باشد و هم به شکلی هنری و از زبان همرزم او روایت غیرمستقیمی از ویژگی‌ها و خصوصیات این شهید به مخاطب ارائه کند.

وی در واکنش به درخواست ایوب آقاخانی مبنی بر ضرورت توجه بیش از پیش نمایندگان مجلس به هنر درغربت‌مانده تئاتر، تصریح کرد: این مسئولیت بر عهده ماست تا بتوانیم ضمن حضور بیشتر در سالن‌های تئاتری، درباره مسائل و مشکلات مرتبط با این حوزه و هنرمندان آن با دقت نظر بیشتری تصمیم‌گیری کنیم.

این نماینده مجلس حضور خود در مجموعه تئاتر شهر به‌منظور تماشای نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» را مغتنم شمرد و افزود: امیدوارم این حضور تداوم داشته باشد و نمایش «هفت عصر هفتم پاییز»  فتح باب خوبی برای این کار شود؛ زیرا با تماشای یک اثر تئاتری می‌توان برای ساعتی از فضای سخت و خشک سیاست دور شد و روح را در معرض تلطیف شدن قرار داد.

موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها به سالن تئاتر هم رسید

گفتنی است پس از پایان اجرای شب گذشته، ایوب آقاخانی در سالن چهارسو ضمن معرفی مهمان ویژه نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» به حضار، از طیبه سیاوشی به عنوان یک نماینده مجلس زن که خط شکنی کرده و با حضور در استادیوم آزادی تلاش کرده راهی برای هموارسازی حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بیابد، یاد کرد که با تشویق ویژه حاضران روبرو شد.

یادآور می‌شود نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» در دل داستانی عاشقانه نقبی به زاویه‌هایی از زندگی قهرمان ملی تاریخ جنگ ایران و عراق، شهیدمحمد جهان‌آرا می‌زند که رحیم نوروزی و لیلا بلوکات نقش‌آفرینان آن هستند و صدای محسن بهرامی بازی آنها را همراهی می‌کند.

دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: ساناز قراملکی مجری طرح و برنامه ریز؛ امیرحسن دوانی طراح صحنه و نور؛ آنکیدو دارش طراح فضاهای صوتی؛ لادن سید کنعانی طراح لباس؛ ارسلان آقاخانی طراح گرافیک؛ الهام صالحی طراح چهره پردازی؛ هانیه خاکپور مسئول روابط عمومی.

نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» که بلیت آن در سایت‌های ایران کنسرت به آدرس www.iranconcert.ir و ایران نمایش به آدرس www.irannamayesh.com به فروش می‌رسد، تولید موسسه «پوشه هنر پارس« است و هر شب (بجز شنبه) ساعت ۱۹/۴۵ در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه خواهد رفت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *