داریوش نصیری با «رزم رستم و اسفندیار» به جشنواره ارمنستان می‌رود

به گزارش خبرگزاری فارس، نمایش «رزم رستم و اسفندیار» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری داریوش نصیری، بر اساس تراژدی شاهنامه فردوسی بزرگ، این روزها تمرین‌های سخت و فشرده خود را پشت سر می‌گذارد تا در بخش اصلی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر هایفست ارمنستان برای علاقه‌مندان به نمایش‌های حماسی به اجرا درآید.

علاوه بر داریوش نصیری، در اجرای این نمایش، شهره زراعتیان به عنوان دستیار کارگردان و انتخاب موسیقی، علی سوهانی در مقام طراح لباس و احمدرضا حجارزاده مشاور امور رسانه فعالیت دارند.

این جشنواره شامل دو بخش اصلی و جنبی است که گروه‌های متقاضی برای شرکت در بخش جنبی جشنواره، موظف به پرداخت هزینه ورودی هستند اما نمایش‌های بخش اصلی از پرداخت هزینه معاف هستند. نمایش رزم رستم و اسفندیار از سوی دبیرخانه جشنواره برای شرکت در بخش اصلی به این جشنواره دعوت شده است.

در خلاصه داستان نمایش آمده: تراژدی رستم و اسفندیار یکی از پنج تراژدی بزرگ شاهنامه است. اسفندیار رویین‌تن به دستور پدرش گشتاسپ برای بستن دست رستم، جهان‌پهلوان ایران‌زمین به زابلستان لشکرکشی می‌کند. دو نبرد میان آنها رخ می‌دهد اما سرانجام رستم توسط راهنمایی‌های سیمرغ، این پرنده افسانه‌ای، بر اسفندیار مغرور و جاه‌طلب پیروز می‌شود.

نمایش «رزم رستم و اسفندیار» ۶ اکتبر۲۰۱۷ (۱۴ مهرماه سال۹۶) ساعت۱۷ به وقت ایروان روی صحنه می‌رود. این نمایش با بهره‌گیری از شیوه اجرایی نمایش‌های ایرانی (نقالی و تعزیه) و نمایش‌های منودرام (تک‌نفره) اجرا می‌شود.

داریوش نصیری، مدیر گروه و مدرس رشته بازیگری در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی است.

او همچنین دانشجوی نمونه کشوری در بخش فرهنگ و هنر سال‌های۸۹ و ۹۲ بوده و موفق به دریافت لوح تقدیر از ریاست محترم جمهوری شده. دریافت جوایز مختلف بازیگری، نمایشنامه‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی از جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی، انتخاب به عنوان استاد نمونه در اردیبهشت‌ماه سال جاری، اجرای نمایش در کشورهای مختلف همچون ارمنستان، ترکیه، روسیه و غیره، داوری جشنواره‌های فیلم و تئاتر، دبیر و پایه‌گذار جشنواره تئاتر استاد مهدی فتحی، نگارش و چاپ نمایشنامه «خاطره‌ای به نام تو»، مسوولیت هماهنگی و برنامه‌ریزی (معاونت) تماشاخانه سنگلج در سال‌های۹۰ تا ۹۱، عضویت در شورای هنری و انتخاب آثار تماشاخانه سنگلج سال‌های۹۰ و ۹۱ از دیگر فعالیت‌های اوست.

گفتنی است پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر هایفست ارمنستان از یکم تا هشتم اکتبر۲۰۱۷ (مصادف با ۹ تا ۱۷ مهر سال جاری) در شهر ایروان برگزار می‌شود و کمپانی‌ها و گروه‌های نمایشی متعدد از کشورهای برزیل، آرژانتین، روسیه، فنلاند، آلمان، اتریش، یونان، ایتالیا، سوئد، استونی، لیتوانی، قزاقستان،گرجستان، ارمنستان و ایران در این رویداد بزرگ هنری شرکت خواهند داشت.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *