فقدان متن نمایشی خوب دانشگاهی/ جشنواره تئاتر دانشگاهی از هویت خود دور شده است/اعتبار دو برابری برای نهمین جشنواره دانشجویی تئاتر سوره

به گزارش خبرنگار خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نهمین دوره جشنواره تئاتر دانشجویی سوره صبح امروز، دوم آبان ماه با حضور، خسرو خسروی، رئیس دانشکده هنر، فرامرز مافی، مدیرگروه تئاتر دانشگاه سوره، شکوفه ماسوری عضو هیات علمی دانشگاه سوره و استاد مشاور این دوره از جشنواره، محمدرضا مرشد، دبیر جشنواره، پوریا تهرانی دبیر اجرایی جشنواره، المیرا رضایی دبیر بخش صحنه، محمد نورالدینی دبیر بخش نمایشنامه نویسی و اهالی رسانه در دانشگاه سوره برگزار شد.

در ابتدای نشست رضا مرشد، دبیر جشنواره طی سخنانی عنوان کرد:: این جشنواره در چهار بخش اصلی؛ مسابقه صحنه، تجربه اجرا، رپرتوار کلاسی و مسابقه نمایشنامه نویسی برگزار می‌شود.

وی در ادامه افزود: جشنواره تئاتر دانشجویی سوره یک جشنواره داخلی است ولی در بخش نمایشنامه‌نویسی ما فراخوان سراسری داریم و آثار این بخش به طور سراسری از تمام دانشگاه‌های تهران ارسال می‌شود. در این دوره از جشنواره بخشی به نام فرآیند مشاوره از داوری تا بازبینی اضافه شده است.

مرشد یادآور شد: ما در پایان این دوره از جشنواره از آثار برتر مسابقه صحنه و تجربه‌های نو و آثار برگزیده بخش نمایشنامه‌نویسی حمایت می‌کنیم تا این آثار بتوانند مجوز اجرای عموم بگیرند و آثار برتر بخش نمایشنامه نویسی در کتاب منتشر بشوند و در اختیار دانشجویان قرار بگیرد.

*جشنواره تئاتر سوره ؛ ۵ تا ۱۰ اسفند برگزار می‌شود

در ادامه المیرا رضایی دبیر بخش صحنه گفت: آثار این بخش تا ۱۵ آبان ماه به ما ارسال می‌شوند و ۲۸ آبان‌ ماه جواب بازخوانی آن اعلام می‌شود. ۱۹ ، ۲۰ و ۲۱ دی ماه هم بازبینی حضوری با حضور عوامل و بازیگران کار برگزار می شود. رویکرد ما در بخش صحنه یک رویکرد تجربی است و البته باید گفت که؛ جوایز این بخش با بخش مونولوگ با همدیگر داده می شود.

سپس محمد نورالدینی، دبیر بخش نمایشنامه‌نویسی گفت: جایزه بخش نمایشنامه نویسی، جایزه استاد محمد چرمشیر است که در این دوره با تفاوت در دوره قبل، در دو بخش آثار تالیفی و آثار اقتباسی طبق داوری انجام شده داده می‌شود. مهلت ارسال آثار تا ۲۹ آذر ماه سال جاری است و اعلام اسامی پذیرفته شده در دوم بهمن ماه سال ۹۶ صورت می گیرد.

وی در ادامه گفت: بخش نامه نویسی به صورت کشوری در سراسر کشور انجام می‌شود و فارغ از داوری‌ها و اهدای جوایز ما برای برگزیدگان آثار که مورد توجه قرار گرفتند برنامه حمایتی داریم تا بتوانیم آثار پذیرفته شده در کتاب به چاپ برسانیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه ما فقدان متن نمایشی خوب داریم و اگر هم متن های خوب داشته باشیم متاسفانه کسی نیست که این کارها را اجرا کنند ما تلاش می‌کنیم که یک پل ارتباطی برای اتصال این دو بخش باشیم که نویسندگان به کار خود ادامه بدهند و آثار خوبی در صحنه اجرا شود. ما امیدواریم که گروه بازبین در کنار این دانشجویان قرار بگیرد و در این مسیر برای کامل تر شدن کارها یاری دهنده باشد.

سپس، شکوفه ماسوری اظهار کرد: این جشنواره، یک جشنواره خودجوش و دانشجویی است. ما معتقدیم که جشنواره تئاتر دانشگاهی مدت‌هاست ویژگی‌هایی از جمله دانشگاهی بودن، آموزشی بودن و تجربی بودن را دارد و ویژگی دنبال رو بودن ویژگی تئاتر ایران را دارا نیست و ما در این جشنواره اصرار در حفظ این ویژگی‌ها داریم.

وی با اشاره به اینکه کاندیداهای جشنواره از جایی تعیین نمی‌شوند بلکه توسط شورای گروه و طی بازبینی انتخاب می‌شوند گفت: سال گذشته بخش رپرتوار نمایش کلاسی آغاز شد امسال هم یک مجموعه ورک شاپ‌ها برای ثبت نام از دانشجویان آغاز می‌شود. 

همچنین پوریا تهرانی افزود: برای بخش تجربه‌های نو به گروه ها کمک هزینه پرداخت می‌شود بخش رپرتوار اجراهای کلاسی هم مختص دانشگاه سوره است.

همچنین مافی معاون مدیرگروه تئاتر دانشگاه سوره افزود: یک مسئله مطرح است که جشنواره دانشجویی چه ارتباطی با سیستم آموزشی دانشگاه دارد؟ یک نقدی که به جشنواره تئاتر دانشگاهی اردیبهشت مطرح است اینکه زمان جشنواره و قبل و بعدش کلاس ها تا حدودی نیمه تعطیل و تعطیل می شود و شاید عده‌ای از اساتید چنین چیزی را نپسندند پس باید به این امر رسیدگی شود.

وی در ادامه گفت: یک اتفاق عجیب هفته گذشته در دانشگاه تهران افتاد پنج ماه قبل ا زجشنواره تجربه افتتاحیه برگزار شد و این خیلی خوب بود.

مافی همچنین درباره کارهای شهرستانی گفت: متاسفانه به دلیل تجربه سال گذشته و مشکلاتی که رخ داد امسال این شرایط برای حضور شهرستانی‌ها فراهم نیست. 

وی با اشاره به اهمیت حفظ هویت جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: متأسفانه این جشنواره تا حدی از هویت خود دور شده باید تلاش کنیم آن هویت را به جشنواره تئاتر دانشگاهی نزدیک کنیم. 

مافی گفت: ششم آبان ماه نیز در سالن اجتماعات سوره بزرگداشتی برای رکن الدین خسروی با حضور همسر او، اساتید تئاتر و دانشگاه برگزار می‌شود. 

مرشید دبیر جشنواره نیز درباره وضعیت بودجه جشنواره گفت:‌بودجه بهرحال ضعیف است قرار است جایزه اصلی و لوح به جای انتخاب سه نفر برتر به برگزیده ها داده شود، بودجه به نسبت پارسال دو برابر شده البته هنوز تخصیص نیافته سال گذشته ۵۰ میلیون تومان برای جشنواره تخصیص داده شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *