سفر به عتبات عالیات در قاب عکاسان قاجاری

به گزارش خبرگزاری فارس، مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با اعلام این خبر گفت: در نمایشگاه «مکاشفه و تماشا» بیش از ۸۰ قطعه عکس از اولین عکاسان ایرانی دوره ناصرالدین شاه قاجار مانند «آقا رضا اقبال السلطنه» (عکاس‌باشی)، «ابوالقاسم ابن محمد تقی نوری» و «هانس گئورگ برگر»، عکاس معاصر آلمانی که حاصل سه سفر این عکاسان به قلب جهان شیعه بوده است، به نمایش گذاشته می‌شود.

وی افزود: با ظهور عکاسی در اروپا  بعد از سه سال در دوره قاجار دوربین عکاسی توسط ناصرالدین شاه به ایران وارد شد و عکاسی به عنوان یک هنر و صنعت مورد توجه او قرار گرفت.

 

 

نصرتی اظهار کرد: ناصرالدین شاه در سفر خود به عتبات عالیات (نجف، کربلا و سامرا) در حدود ۱۵۰ سال پیش به همراه عکاس ویژه‌اش از همه‌ی مقابر، بقاع متبرکه، مساجد و مستندات فرهنگی شیعه عکس‌برداری کرد، سفر عکاسان ویژه مظفرالدین شاه از این سرزمین مقدس نیز در ۱۱۰ سال پیش انجام شد، همچنین «هانس گئورگ برگر» عکاس معاصر آلمانی در سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ هجری شمسی با سفر خود به حوزه های علمیه شیعه در شهرهای مختلف ایران تصاویر مختلفی را از دریچه دوربین خود ثبت کرده است.

 

 

مدیر میراث جهانی کاخ گلستان با بیان این‌که نمایشگاه «مکاشفه و تماشا» از آرشیو آلبوم خانه کاخ گلستان و آرشیو شخصی عکاس معاصر آلمانی انتخاب شده است، این کار را یک طرح فرهنگی مشترک بین آلمان و ایران دانست و از برگزاری نشستِ تخصصی عکاسی در این رابطه در حاشیه نمایشگاه خبر داد.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه «مکاشفه و تماشا» در عمارت شمس العماره افتتاح شده و امکان بازدید از آن تا ۲۴ آبان از ساعت ۹ تا ۱۶ فراهم است.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *