یکی از وظایف مرکز ساماندهی ترجمه «تربیت مترجمان» است/مترجم باید فرهنگ زبان مبدا و مقصد هم آشنا باشد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، رسول اسماعیل‌زاده رئیس مرکز ساماندهی ترجمه سازمان فرهنگ و ار تباطات در بخش اول این مصاحبه به طرح تاپ اختصاص داشت که مواردی از جمله: سه ابزار برای اجرای طرح تاپ، یک‌درصد هم نتوانستیم آثارمان را معرفی کنیم، برای استفاده از آثار ناشرین داخلی مجوز می‌گیریم؛ مطرح شد. (اینجا بخوانید)

در بخش دوم به برخی سوالات پاسخ گفت. متن این پرسش و پاسخ در ذیل می‌آید.

* توضیحی هم درباره مرکز ساماندهی ترجمه بدید؟

مرکز ساماندهیِ ترجمه در اصل در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یک ادارۀ ترجمه­ بود از بدو تاسیس که بعدا در مجموعه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشخیص دادند و مقرر شد که این مرکز در سازمان تشکیل شود، بعد اساسنامه مرکز تهیه شد و به امضای ریاست­ جمهوری وقت رسید.

براساس اساسنامۀ وظایف مختلفی به عهدۀ مرکز گذاشته شد که من چند نمونه از این وظایف را احصاء می‌­کنم. به طور کلی با توجه به اینکه توازنی بین ترجمۀ زین‌سو و زان‌سو در کشور نبوده، نیاز بود که ترجمۀ زین‌سو تقویت شود. این هم دو دلیل داشت: یکی نیازی که در جامعه جهانی نسبت به جریان­ های مکتبی، فکری، علمی و ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام بوده، اعم از معاندان، مخالفان و موافقان جمهوری اسلامی، فلذا مرکزِ ساماندهی ترجمه، اقدام به ترجمۀ آثاری کرده که این نیاز را برآورده کند.

پس بنابراین از نظر قانون­گذاری و مُرّ قانون یک مرکزی در کشور وجود دارد که ترجمۀ زین‌سو را می‌خواهد انسجام داده و منسجم کند، حالا ممکن است از نظر فعالیت نسبت به مرکز نقدهایی وارد باشد ولی از نظر مبنای قانونی و مبنای حقوقی هیچ نقدی وارد نیست و لذا لازم است نهادهایی که در زمینۀ ترجمۀ زیرسو فعالیت می­ کنند و حتی مراکز علمی و فرهنگی و دانشگاهی باید در این خصوص با مرکز همکاری کنند.

* از نظر حقوقی می‌‌گویید مشکلی نیست. آیا با نهادهایی که در این زمینه فعالیت دارند مشکلی دارید؟

نه مشکلی نداریم، اطلاع ­رسانی ما تقریباً در آن حد نبوده که برخی از نهادها با وظایفِ مرکز ساماندهی آشنا نیستند مثلاً یکی از محورهایی که به عنوان وظیفۀ مرکز ساماندهی ترجمه که در اساسنامه آمده است، مسالۀ تربیت مترجمان است، تمام دانشگاه­‌های کشور تقریباً دانشگاه­‌های بزرگ کشور، رشتۀ ترجمه را دارند ولی در این رشته و دانشجویی که پذیرش می­ کنند و کارشناسی که از این دانشگاه به عنوان خروجی بیرون می­ آید ترجمۀ زین‌سو نمی­ شود، ترجمۀ زان‌سو می ­شود.

* شما با این تشکیلات ارتباط دارید؟

با برخی از دانشگاه­‌ها مانند دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، مانند دانشگاه بهشتی، مانند دانشگاه پیام نور، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه تبریز و مشهد ما نشست­‌هایی برگزار می­‌کنیم و راجع به این مسائل و نحوۀ همکاری­‌ها با هم صحبت می‌‌کنیم.

* شما می‌­گویید مترجم طبق سیستم ما تربیت کنید؟

نه! مثلاً به دانشگاه علامه طباطبایی پیشنهاد کردیم و با آنها تفاهم­نامه منعقد شد که در کنار این رشته ترجمه که دارید، تربیت مترجم زین‌سو را هم شما داشته باشید یا کوتاه­ مدت یا بلندمدت؛ در کوتاه ­مدت ما با بنیاد سعدی همکاری داریم، نمایندگی‌‌های فرهنگی ما در خارج از کشور کلاس‌­های آموزش زبان فارسی دارد، کسانی که دوره­ های تکمیلیِ زبان فارسی را گذراندند، ما درصدد این هستیم که اینها را بیاوریم در جاهایی مانند دانشگاه علامه طباطبایی، دورۀ تخصصی ترجمه را بگذرانند یا در جامعه ­المصطفی دورۀ تخصصی ترجمه را بگذرانند؛ هر چند که در بدو کار هستیم ولیکن از نظر حقوقی و مبنای قانونی مشکلی نیست و برای این همکاری با نهادهایی که ارتباط داشتیم استقبال هم شده است.

* بازۀ خروجی این کار چقدر است؟ در کوتاه­ مدت و بلندمدت آن چقدر طول می‌­کشد منتج به نتیجه شود؟

در کوتاه­ مدت ما چون اساساً روی دانش ­آموخته‌­های زبان فارسی تمرکز کردیم و می‌‌خواهیم از طریق این دانشجویان یا فارسی­ آموزانی که از طریق نمایندگان فرهنگی ما در خارج از کشور دوره‌­های زبان فارسی را دیدند در یک دورۀ کوتاه ­مدت ۶ ماهه اینها می‌­توانند به عنوان مترجم عمومی وارد امر ترجمه شوند. ما دوره­‌هایی هم تشکیل دادیم با دانشکدۀ مطالعات جهان در دانشگاه تهران و زبان­‌های خارجی، افرادی را که فارسی می‌­دانستند ولی فنون ترجمه را نمی‌­دانستند را در دوره‌­های دانش ­افزایی و دوره‌­های تخصصی در ۳ ماه و ۶ ماه در زمان مشخص اینها را وارد مسالۀ ترجمه می‌‌کنیم.

ما در مسالۀ ترجمه در مراحل ترجمه هم مشکل داریم الان در جهان اساساً در ارتباط با شیوۀ ترجمه و تئوری ترجمه حرف زیاد است بعضی می­ گویند نظر بر این است که ترجمۀ واحد را ترجیح می‌­دهند بعضی ترجمه­های گروهی را ترجیح می‌دهند، بعضی می­‌گویند مترجم باید بومی (native) باشد برخی می‌گویند مترجم باید اساساً از زبان مقصد انتخاب شود. مرکز ترجمه آمده در رابطه با این شیوه‌­های ترجمه هم وارد عمل شده است.

* چه شیوه‌ه­ایی را انتخاب کردید؟

ما شیوۀ بینابین براساس تجربه‌­ای که داشتیم در مرتبه نخست مترجم باید بومی(native) باشد و دیگر اینکه در مرحلۀ ویراستاری دو ویرایش­گر باید داشته باشد، ویراستار محتوایی متخصص در زبان مبداء و متخصص در زبان مقصد، چون که آسیب­ شناسی­ که در ترجمه صورت گرفته است خیلی از مترجمان ما هرچند که زبان مترجم بومی بود و متخصص زبان مقصد بودند، ولی درک مطلب­شان ضعیف بوده و معادل ­یابی درستی از کلمات، واژه‌­ها و به ویژه واژه‌­های ترکیبی که بعد از انقلاب اسلامی در زبان فارسی به وجود آمده، اینها نقص داشتند و نتوانستند ترجمه کنند و لذا ما این نقیصه را با آن ویراستار محتوایی زبان مبداء حل می­‌کنیم.

برای اینکه بین زبان مقصد و مبداء و متخصصان مبداء و مقصد یک ارتباط ارگانیکی و پیوستی ایجاد کنیم ما درصدد تشکیلِ کانون­‌های زبان و فرهنگ را در کشورهای مختلف بودیم، در ایران این کانون‌ها را تشکیل دادیم به صورت ابتدایی، منتها می‌­خواهیم این را بکشانیم به خارج از کشور، به عنوان مثال مطلبی که می­‌گویم بین مترجمان متخصص شناخته شده است، ترجمه فقط ترجمه زبان نیست یعنی کسی که صددرصد زبان فارسی و صددرصد زبان مقصد را می‌­داند، باز هم می­‌تواند کارش ۶۰، ۷۰ درصد مورد قبول باشد، باید فرهنگ را هم دانست یعنی ما در ترجمه تنها به زبان اهمیت نمی‌­دهیم، زبان به عنوان گرامر مطرح است، ولی فرهنگ باید به عنوان تکمیل آن زبان مورد توجه باشد، پس باید مترجم ما با فرهنگ زبان مبدا و مقصد هم آشنا باشد.

* شما می­‌خواهید کانون زبان را زیاد کنید چگونه می‌­خواهید فرهنگ را آموزش بدهید؟

 مثلاً ما به رایزن‌­های فرهنگی که از طریق آنها این کانون را تشکیل می­‌دهیم در کنار آموزش زبان فارسی، فرهنگ را هم آموزش می­‌دهیم (از طریق فیلم­‌های)

* یک مقدار ساده­‌انگاری است، چون شما باید در یک فضایی زندگی کنید تا با فرهنگ آن کشور آشنا شوید؟

بله درست است، اما فارسی­‌آموز ما در خارج از کشور علاوه بر زبان فارسی و متنی که می‌­خواند از طریق فیلم، کارتون و مستقیم از طریق دیدن تلویزیون آشنا می‌شود. یکی از آثاری که مترجم را زنده نگه می‌­دارد نگاه کردن یک ساعت یا نیم ساعت در روز به تلویزیونِ آن زبان مبداء است، اینها همه در آموزش فرهنگ تاثیرگذار است؛ بحث دوم مسالۀ دانش‌­افزایی مترجمان است، این دانش­‌افزایی که ما مترجمان را می‌­آوریم ایران، ۳ یا ۶ ماه یا یکسال و دو سال، اینها با فرهنگِ زبانیِ زبان مبداء آشنا می‌­شوند، درست است در حد ایده­‌آل نمی­‌تواند باشد ولی حداقل از آن نقیصه‌­ها ما می‌­توانیم فاصله بگیریم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *