مساجد باید از لحاظ آرایه‌ها و جمال‌آفرینی درون مسجد جذاب شوند

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه ۱۴ آذر ماه) در سومین گردهمایی مدیران ستادی و استانی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در سالن نشست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: ستادهای عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خادمان مسجد، فرهنگ، دیانت، اسلام و تشیع هستند.

وی با اشاره به ظرفیت کانون‌های سراسر کشور افزود: استان‌های سراسر کشور در این زمینه دارای ظرفیت‌های بسیاری هستند که با توجه به تمرکززدایی در این دوره، می‌توان به این ظرفیت‌ها بیش از پیش توجه کرد و از آن‌ها بهره‌های کافی را برد.

صالحی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سراسر کشور بیان داشت: در این مسیر باید رویکردهایی را برای تعاملات مشترک میان این ستاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار کرد.

وی ادامه داد: تعاملات درون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با این ستاد یکی از این رویکردها است که باید به آن توجه داشت. بنابراین تهیه و تدوین این بسته تعاملی با تمامی معاونت‌ها، ادارات کل و سازمان‌های وابسته این وزارتخانه به این موضوع کمک می‌کند تا وضعیت موجود ستادهای عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد به سمت نشاط و شادابی سوق داده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم گفت: ستادهای عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سراسر کشور باید از ظرفیت‌های حداکثری تعاملات درونی و بیرونی بهره کافی را ببرند تا بتوانند از این طریق چشم‌اندازی را برای اتفاقات تازه در جهت تقویت بیشتر خود فراهم کنند.

وی افزود: کشف، رصد و تأمین خلاقیت‌ها یکی دیگر از رویکردهایی است که باید در ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری دنبال شود. این ستادها به عنوان نهادهای مردمی، مجراهای متنوعی را برای ایده‌ها و خلاقیت‌های تازه دارد. همچنین از سوی دیگر می‌توان از گرفتار شدن به روزمرگی و برگزاری برنامه‌های کلیشه‌ای به دور بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه رویکردهای مورد توجه در ستاد عالی کانوهای فرهنگی و هنری مساجد بر توجه به بسته‌های هنری کانون‌ها تأکید کرد و گفت: به دلیل اینکه از جهات مختلف به تقویت بعد فرهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نیازمندیم، این بسته‌ها می‌تواند کمک خوبی در این مسیر باشد.

وی ادامه داد: مسجد با هنر پیوند خورده است. بنابراین مسجد نباید تهی از بعد هنر باشد و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باید در این بخش توجه بیشتری برای جذابیت مساجد داشته باشند و فضا را از لحاظ آرایه‌ها و جمال‌آفرینی درون مساجد جذاب کنند.

صالحی ابراز داشت: یکی از روش‌هایی که می‌توان محیط را اثرگذار کرد، این است که هنر متناسب با تمامی ایده‌ها و نگاه‌های افراد جامعه باشد و کانون‌های مساجد در این زمینه می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه رویکردهای این ستاد گفت: کمیته آموزش و پژوهش کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد هم یک بسته ویژه نیاز دارد، حوزه حمایتی و اعتباری و چگونگی ساختار آن در کانون‌ها نیز یکی دیگر از رویکردهایی است که باید به آن توجه داشت.

وی با اشاره به گذشت ربع قرن از زمان تأسیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت: امسال با توجه به ٢٥ سالگی کانون‌ها باید از آن به عنوان یک فرصت استفاده کرد و کارهای جدیدی نسبت به گذشته انجام داد.

در بخشی از این نشست حجت الاسلام والمسلین حبیب ارزانی گزارشی از مجموعه فعالیت‌های ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری در سراسر کشور ارائه داد.

تعدادی از نمایندگان ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد نیز به طرح موضوعات و مشکلات پیش روی این ستادها در سراسر کشور پرداختند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *