برترین های موسیقی ایران معرفی شدند/ تجلیل از یک عمر دستاورد هنری کیهان کلهر

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، چهارمین جشن سالانه موسیقی ما با معرفی برگزیدگان موسیقی ایران در سال ۹۵ در دو بخش مردمی و کارشناسی ساعاتی پیش با حضور جمعی از اهالی موسیقی در تالار وحدت تهران برگزار شد. برگزیدگان دوره چهارم این جایزه به این شرح هستند:

*بهترین آلبوم مدرن، کلاسیک ایرانی و ملل به انتخاب کارشناسان

آلبوم «دیور تیمنتو» ساخته احمد پژمان تندیس طلایی را دریافت کرد

پژمان بعد از دریافت جایزه خود گفت: فکر می کنم برای دریافت این جایزه پارتی بازی شده است و ذکر این نکته ضروری است که اصلا فکر نمی کردم جشن سالانه موسیقی ما تا این حد خوب برگزار شود.

*بهترین آلبوم با کلام موسیقی سنتی و اصیل ایرانی به انتخاب کارشناسان

 آلبوم «طریق عشق» به آهنگسازی زنده یاد پرویز مشکاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان اثر برگزیده شناخته شد.

*ناشر برتر سال

-موسسه فرهنگی هنری ماهور به مدیریت محمد موسوی

*بهترین آلبوم با کلام موسیقی سنتی و اصیل ایرانی به انتخاب مردم

آلبوم «از تنهایی گریه مکن» به آهنگسازی ابوالفضل صادقی نژاد و خوانندگی سالار عقیلی

سالار عقیلی بعد از دریافت تندیس خود گفت: بسیار خوشحالم این جایزه را از دست مردم عزیز دریافت می کنم، اما جا دارد تشکر ویژه ای از استاد صدیق تعریف داشته باشیم که استاد همیشگی من در راه موسیقی بوده اند. بسیار هم خوشحالم که دیشب فرزندم ماهور در جشنواره نوای خرم جایزه خود را دریافت کرد و امشب من جایزه ای را دریافت می کنم.

*بهترین آهنگساز تلفیقی و تجربی به انتخاب کارشناسان

 گروه داماهی

*بهترین قطعه تلفیقی و تجربی به انتخاب مردم

-«لالایی» به آهنگسازی علیرضا افکاری و علی زندوکیلی

علی زندوکیلی بعد از دریافت جایزه اش گفت: خوشحالم این قطعه با تلاش علیرضا افکاری، افشین مقدم، محمود شبیری، سپهر صاحبی و سعید زمانی توانست جایزه بهترین قطعه را دریافت کند.

*بهترین آلبوم موسیقی نواحی به انتخاب کارشناسان

-آلبوم «صدای طهرون قدیم ۲» به خوانندگی زنده یاد مرتضی احمدی

بابک چمن آرا ناشر آلبوم «صدای طهرون قدیم» بهد از دریافت این جایزه با اشاره به لزوم ادامه حمایت و پشتیبانی از زلزله زدگان کرمانشاه گفت: آقای احمدی با شب یلدا به خانه همه ایرانی ها رفت پس از شما می خواهم در شب یلدا یاد زنده یاد مرتضی احمدی باشید.

*ترانه سرای برگزیده به انتخاب کارشناسان

– زنده یاد افشین یداللهی

*بهترین آهنگساز موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان

-علیرضا افکاری برای آلبوم های «سی سالگی» و «رویای بی تکرار»

علیرضا افکاری بعد از دریافت تندیس خود عنوان کرد: می خواهم این تندیس طلایی را به دخترم نیکا تقدیم کنم که در آینده، موسیقی ایران به او افتخار خواهد کرد.

*بهترین آلبوم موسیقی تلفیقی و تجربی به انتخاب کارشناسان

– آلبوم «تمام ناتمام» گروه پالت

*بهترین آلبوم موسیقی تلفیقی و تجربی به انتخاب مردم

 آلبوم «رگ خواب» با هنرمندی سهراب پورناظری و همایون شجریان

سهراب پورناظری بعد از دریافت تندیس عنوان کرد: این بهترین سعادت است که مردم آثار ما را می شنوند.

*بهترین آلبوم موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان

– آلبوم «امیر بی گزند» با هنرمندی بهروز صفاریان و محسن چاوشی

بهروز صفاریان بعد از دریافت تندیس اظهار کرد: من از این فرصت استفاده می کنم و از همه مردم و کارشناسان تشکر می کنم که این اثر را انتخاب کردند. البته این باعث خوشحالی است که کار گروهی در موسیقی ایران رفته رفته شکل جدی تری به خود گرفته و ما شاهد اتفاقات مثبتی در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: هنرمندان ما طی سال های گذشته کمتر به اتفاقات و حوادث واکنش  نشان می دادند اما اتفاقاتی چون زلزله کرمانشاه نشان داد که این هنرمندان چقدر می توانند حضور موثری داشته باشند. البته امیدوارم این روند در جریان اتفاقات موسیقایی نیز خود را نشان دهد.

*بهترین آلبوم موسیقی پاپ به انتخاب مردم

 آلبوم «سی سالگی» به خوانندگی احسان خواجه امیری

احسان خواجه امیری با قدردانی از عوامل اجرایی آلبوم گفت: برای من باعث افتخار است که برای سومین بار این جایزه را دریافت می کنم و از همه دست اندرکاران سایت موسیقی ما تشکر می کنم که چنین جمعی را برای اهالی موسیقی فراهم کردند. به هر حال اینجا استادانی هستند که واقعا برای ما ارزشمند هستند. من لازم است اینجا از بهترین استاد زندگی و رفیقم استاد افشین یداللهی نیز یادی کنم که واقعا جایش خالی است.

*بهترین آلبوم موسیقی بی کلام موسیقی سنتی به انتخاب کارشناسان

-«در سکوت باغ» به هنرمندی زنده یادان جلیل شهناز و حسن کسایی

*بهترین آلبوم موسیقی فیلم به انتخاب کارشناسان

 آلبوم «رگ خواب» سهراب پورناظری و همایون شجریان

*شعر برگزیده موسیقی پاپ، راک و تلفیقی به انتخاب کارشناسان

-اثر «لالایی» سروده افشین مقدم

افشین مقدم بعد از دریافت تندیس خود تصریح کرد: من نیت کرده بودم وقتی این جایزه را گرفتم آن را به دکتر افشین یداللهی تقدیم کنم و امشب خوشحالم که این اتفاق افتاد.

*بهترین تنظیم کننده موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان

 هومن نامداری

*جایزه ویژه صدابرداری

  قاسم عابدین صدابردار پیشکسوت موسیقی ایران

*بهترین قطعه موسیقی سنتی و معاصر ایرانی به انتخاب مردم

 قطعه «ابر می بارد» به آهنگسازی سهراب پورناظری، تنطیم بردیا کیارس و خوانندگی همایون شجریان

*بهترین قطعه موسیقی پاپ به انتخاب مردمی

 -قطعه «عاشقانه» به خوانندگی فرزاد فرزین

فرزاد فرزین بعد از دریافت تندیس گفت: بسیار خوشحالم که مردم این قطعه را برای تندیس طلایی انتخاب کردند.

روزبه بمانی ترانه سرای این اثر نیز جایزه این بخش را به زنده یاد افشین یداللهی تقدیم کرد و گفت: افشین یداللهی یکی از تاثیرگذارترین ترانه سرایان عصر و نسل ما بود.  

*بهترین قطعه موسیقی پاپ (داخل آلبوم) 

قطعه «عشقم این روزا» به خوانندگی محمد علیزاده

محمد علیزاده بعد از دریافت تندیس اظهار کرد: به لطف و عنایت خداوند سال هاست که از مردم جایزه می گیرم اما خوشحالم که این هدیه را در جمع فرهیختگان موسیقی دریافت کردم.

*بهترین آلبوم پاپ – راک به انتخاب کارشناسان

آلبوم «منشور» به خوانندگی کاوه یغمایی

*بهترین آلبوم پاپ – راک به انتخاب مردم

 آلبوم «دوئل در آینه » به خوانندگی رضا یزدانی

رضا یزدانی بعد از دریافت تندیس بیان کرد: امیدوارم بتوانم این جایزه را سال دیگر هم دریافت کنم که مانند جایزه جشن حافظ به نوعی هت تریک باشد. از مردم عزیز هم بسیار تشکر می کنم که برای دومین بار من را به عنوان برگزیده انتخاب کردند.

*بهترین کنسرت گذار به انتخاب تهیه کنندگان و ناشران

 موسسه «هرمس» به مدیریت رامین صدیقی

 

*اتفاقات جشن چهارم موسیقی ما

تجلیل از کیهان کلهر

تجلیل از یک عمر دستاوردهای کیهان کلهر بخشی از جشن چهارم موسیقی ما بود.  در ابتدای این بخش ضمن نمایش کلیپی با صحبت های محمود دولت آبادی، فاطمه معتمدآریا، عثمان محمدپرست گوشه هایی از فعالیت های بین المللی این هنرمند  برای حاضران در مراسم به نمایش در آمد. احمد پژمان، محمدرضا درویشی و پروین بهمنی هنرمندانی بودند که با حضور در صحنه از مقام هنری کیهان کلهر با اهدای تندیس طلایی قدردانی کردند.

کیهان کلهر بعد از دریافت این جایزه گفت: از جامعه موسیقی ایران به جهت این لطف بسیار قدردانی می کنم و خوشحالم که این جایزه را دریافت کردم.

تجلیل از لوریس چکناواریان

نکوداشت لوریس چکناواریان بخش دیگری از برنامه چهارمین جشن سالانه موسیقی ما بود. ابتدا کلیپی از مصاحبه با این هنرمند پیشکسوت موسیقی پخش و پس از آن در حضور خسرو سینایی، سعید شریفیان، شاهین فرهت و حمیدرضا نوربخش تندیس طلایی جشن به چکناوریان اهدا شد.

خسرو سینایی در قدردانی از مقام هنری چکناواریان گفت: این صحنه بیش از ۵۰ سال شاهد اجرای آثار ارزشمندی از لوریس چکناواریان بوده و او در این صحنه ایستاده و به ما گفته است موسیقی از چه ارزش بالایی برخوردار است. امیدوارم با انرژی بی نهایتی که از لوریس سراغ دارم هر روز بسازد و بسازد و بسازد.

فرهت نیز گفت: لوریس یک شخصیت بزرگ بین المللی و آهنگساز و رهبر ارکستری است که خیلی کم از او استفاده کردیم. ما باید از وجود هنرمند او در ارکسترها و تدریس استفاده کنیم. من برای او طول عمر آرزو دارم.

چکناواریان پس از دریافت تندیس خود گفت: من خیلی تشکر می کنم و نمی دانم چه بگویم. موسیقی زبان خداست و من از شما موسیقی را یاد گرفتم و موسیقی را هم به شما پس می دهم. فقط از شما خواهش می کنم موسیقی را به فرهنگ و هنر اضافه کنید چرا که موسیقی علمی است که زبان خداست. همچنین از شما خواهش می کنم که به نمایندگان مجلس نامه بنویسید که این کلمه اقلیت را دیگر استفاده نکنند. من متولد بروجردم و یک ایرانی ام پس اقلیت هم نیستم.

*در حاشیه مراسم

-نکوداشت درگذشتگان موسیقی ایرانی طی ۲ سال اخیر بخش دیگر جشن سالانه موسیقی ما بود که با پخش کلیپی از هنرمندان فقید موسیقی با صدای مرحوم ابراهیم شریف زاد همراه بود.

-پخش نماهنگی در پاسداشت شهدای هشت سال دفاع مقدس و رزمندگان مدافع حرم بخش اول مراسم را تشکیل می داد.

-اجرای زنده گروه «کاکوبند» و «داماهی» بخش های دیگری از جشن موسیقی ما بودند.

-سیامک انضاری بازیگر سینما و تلویزیون اجرای این برنامه را بر عهده داشت و از نامگذاری چهارمین جشن خانه موسیقی به نام «جشن همدلی هنرمندان موسیقی» یاد کرد.

-هنرمندان و مسولین حاضر در مراسم:

صدیق تعریف، منوچهر صهبایی، فریدون خشنود، بیژن بیژنی، هوشنگ جاوید، محمد علی شیرازی، هنگامه اخوان، پیمان سلطانی، پری ملکی، علی جعفری پویان، خسرو سینایی، رضا مهدوی، علیرضا میرآقا، محمدعلی بهمنی، لوریس چکناواریان، هوشنگ کامکار، داود آزاد، علیرضا قربانی، محمد جلیل عندلیبی، محمد علیزاده، صدرالدین حسین خانی، حمیدرضا نوربخش، زکریا یوسفی، بردیا کیارس، محمدسعید شریفیان، حسام الدین سراج، پیام رونق، پدرام کشتکار، پروین بهمنی، دامون شش بلوکی، رضا تاجبخش، بامداد بیات، وحید تاج، محمد سریر، علیرضا شفقی نژاد، میثم یوسفی، نادر مشایخی، درشن انند، آرش گوران، فرزاد حسنی، علی مغازه ای، مزدا انصاری، محمدرضا چراغعلی، رامین صدیقی، سینا جهان آبادی، عبدالجبار کاکایی، بهروز صفاریان، فرزاد فرزین، رضا خرم، سامان احتشامی، مریم حیدرزاده، حسین بهروزی نیا، افشین معصومی، علیرضا ارجینی، شاهین فرهت، میلاد کیایی، ابوالفضل صادقی نژاد، کیخسرو پورناظری، قاسم عابدین، کاوه عابدین، آذرخش فراهانی، امید حجت، بابک چمن آرا، مانی مزکی، مجید انتظامی، رضا یزدانی، رستاک حلاج، پیروز ارجمند، حمید غلامعلی، روزبه نعمت اللهی، مهیار علیزاده، ایین مشکاتیان، کیهان کلهر، مهدی یغمایی، احمد پژمان، نگار خارکن، پویا نیکپور، عباس سجادی، بابک زرین، پیمان خازنی، مسعود جاهد، تورج شعبان خانی، سالار عقیلی و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *