سهم استان‌ها در تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن مشخص شد/ نحوه نظارت بر هزینه‌کرد قرآنی استان‌ها

مصطفی بی‌غم مسئول رسیدگی به امور استان‌های دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به لزوم اجرای برنامه‌های طرح ملی حفظ در استان‌ها اظهار داشت: هر استانی اسناد سه‌گانه «تبلیغ و ترویج قرآن»، «آموزش عمومی قرآن» و «پژوهش و آموزش عالی قرآن» دارد که بر اساس آن‌ها باید فعالیت کنند.

نحوه نظارت بر هزینه‌کرد قرآنی دستگاه‌های در استان‌ها

وی با بیان اینکه معمولا استان‌ها در جلسات شورا برنامه‌های خود را اعلام می‌کنند، افزود: پس از بررسی و ارزیابی پیشنهادات، طرح‌هایی که قابلیت اجرایی شدن در سطح ملی را داشته باشند انتخاب شده و برای برپایی آن در کشور برنامه‌ریزی شده و بودجه تخصیص می‌یابد.

بی‌غم با اشاره به اینکه نظارت برنامه‌های قرآنی دستگاه‌ها در هر استان‌ در کمیته سه نفره بررسی می‌شود، گفت: نظارت بر هزینه‌های مالی هم به دو صورت تخصیص می‌یابد؛ یکی از سوی توزیع کننده که عمدتا اتحادیه مدغم است و دیگری رئیس کمیته نظارت که سازمان تبلیغات اسلامی است که البته در سال‌های اخیر به دلیل کمبود اعتبارات چندان گزارشی هم نداشتیم.

مسئول رسیدگی به امور استان‌های دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه در ذیل اسناد مکتوب جدول اقداماتی وجود دارد، افزود: برنامه‌ها بر اساس اعتبارات تخصیص یافته انجام می‌شود و ما برای سال آینده تمرکز خود را بر روی طرح ملی حفظ می‌گذاریم تا با قدرت پیش رویم بر همین اساس هم در جلسات گذشته سهعم هر استان برای تربیت حافظ قرْآن کریم را مشخص کردیم.

۱۲٫۵ درصد جمعیت هر استان در افق ۱۴۱۴ حافظ قرآن می‌شوند/ تعیین مسئول طرح ملی حفظ در هر استان

وی با اشاره به سهم استان‌ها در تربیت حافظان، خاطر نشان کرد: هر استان تا افق ۱۴۱۴ که تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن پیش‌بینی شده است باید ۱۲٫۵ درصد از جمعیت کل خود را بر اساس منشور، حافظ قرآن کند تا بتوانیم به این چشم‌انداز برسیم و البته بخشی از این تعداد هم در افق ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده که باید یا حافظ قرآن یا در این مسیر قرار داشته باشند.

بی‌غم در ادامه به اهمیت وجود مسئول طرح ملی حفظ در هر استان اشاره کرد و گفت: برای تحقق تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم باید پاسخگوی طرح ملی حفظ در هر استان وجود داشته باشد. اگر در تهران دبیرخانه شورا این مسئولیت را پذیرفته در هر استان هم مسئولیت را فردی قبول کند که درباره این موضوع در جلسه آینده شورای استان‌ها که بهمن‌ماه در استان فارس برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *