نظر رهبر معظم انقلاب درباره «مصطفی اسماعیل»+شاهکار تلاوت

خبرگزاری فارس– گروه فعالیت‌های قرآنی: شیخ «مصطفی اسماعیل» معروف به اکبرالقراء در تاریخ ۱۷ ژوئن ۱۹۰۵ در ناحیه طنطای مصر متولد شد. وی تلاوت قرآن را نزد استاد البدوی فراگرفت، سپس به همراه خلیل الحصری در محضر استاد ابراهیم سلام به تحصیل علوم و فنون قرائت پرداخت.

در جوانی شیخ «محمد رفعت» با شنیدن صدای مصطفی، آینده‌ای درخشان به او نوید داد و دیری نپایید که مصطفی اسماعیل یکی از مشاهیر و نوابغ قرائت قرآن در طول تاریخ شد.

 

 

به نظر مصطفی اسماعیل اگر قاری صوت زیبایی دارد، باید با موسیقی آشنا باشد و وقف و ابتدا بداند، همچنین مصطفی می‌گوید؛ طریقه تجوید و صوت در تلاوت، برپایه هجده مقام استوار است که صبا، شور، حجاز، بیات و مشتقات آن، رست، سه‌گاه، عجم، مرسل و نهاوند برخی از این مقام‌ها است.

مقام معظم رهبری درباره مصطفی اسماعیل می‌گوید: هنر قاری قرآن این است که هرچه بیشتر معانی قرآن را در ذهن مستمع مجسم کند؛ به این نکته توجه کنید: اینکه می‌بیند یک تلاوت‌ یک دفعه گل می‌کند و اهل نظر و اهل بصیرت او را قبول می‌کنند بی جهت نیست یک علتی دارد. شیخ مصطفی اسماعیل یا عبدالفتاح و اساتیدی از این قبیل کسانی هستند که وقتی قرآن می‌خوانند شما می‌بینید مفاهیم قرآن در ذهنشان مجسم است؛ احساس می‌کنید او دارد مفاهیم را به شما می‌دهد نه حرف را؛ علت اینها هست لذاست که اینها در همان منطقه خودشان هم معروف می‌شوند و دیگران و شاگردهایشان مقلد اینها می‌شوند. و شما نگاه کنید بین این قراء بزرگ؛ مثلاً شیخ مصطفی اسماعیل که من دقت کردم و شاید دیگران هم همین طور باشند من ندیدم جایی در وقف مطلق مصطفی اسماعیل نایستد؛ معمولاً می‌ایستد؛ شما هم بایستید؛ این ایستادن صدا را زیباتر و دلنشین‌تر می‌کند و هم معنی را.

 

 

شیخ مصطفی اسماعیل در تاریخ ۲۶ دسامبر ۱۹۷۸ درگذشت و با درگذشت او، پایان دوران طلایی قاریان مصری آغاز شد. البته این پایان کار استاد نبود و هنوز پس از گذشته دهه‌ها از وفات استاد هنوز نوای تلاوتش در محافل مختلف مسلمانان پخش و قاریان بسیاری با سبک و روش شیخ تلاوت می‌کنند.

در ادامه توجه علاقه‌مندان را به استماع یکی از تلاوت‌های شاهکار استاد مصطفی اسماعیل شامل تلاوت آیات ۳۱ تا آخر سوره مبارکه «ق»، آیات ۱ تا ۲۸ سوره مبارکه زاریات و آیات ۱ تا ۸ سوره مبارکه «شمس» جلب می‌کنیم.

 


دریافت

 

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *