برگزاری دهمین دوره داستان‌نویسی آل جلال

به گزارش خبرگزاری فارس، دهمین دوره آموزشی داستان‌نویسی «آل جلال» به میزبانی بنیاد شعر و ادبیات داستانی طی روزهای چهاردهم تا هفدهم دیماه جاری و با شرکت بیش از ۲۰۰ ادب‌جو و علاقمند به داستان‌نویسی از سراسر کشور در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه تهران برگزار خواهد شد.

این دوره آموزشی در ادامه فعالیت‌های بنیاد شعر و ادبیات داستانی مبنی بر اجرای سیاست تقسیم عادلانه فرصت‌های آموزشی داستان و نیز ایجاد فرصت یکسان بهره‌مندی برای تربیت نسل جدید داستان‌نویسان کشور برنامه‌ریزی شده و قرار است در آستانه آیین پایانی دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد برگزار شود.

مدرسان این دوره، بخشی از دانش و تجربه‌های ادبی و زیسته خود را در اختیار ادب‌جویان مستعد و علاقه‌مند به ادبیات داستانی قرار می دهند.

این گردهمایی علاوه بر کارگاه‌های تخصصی، فرصت حضور در چند نشست‌ و محفل‌ شبانه داستان‌خوانی و نقد داستان را نیز برای داستان نویسان جوان فراهم خواهد کرد.

داوود غفارزادگان، محمدرضا بایرامی، احمد دهقان، مجید قیصری، خسرو باباخانی و تنی چند از بهترین داستان‌نویسان کشور در «محفل شبانه داستان» این دوره حاضر شده و به نقد و بررسی داستان ادب‌جویان خواهند پرداخت.

بر پایه این گزارش، نشست‌های تخصصی این دوره با حضور نویسندگانی چون مرتضی سرهنگی، شهریار عباسی، مصطفی جمشیدی، ابراهیم زاهدی مطلق، علی قنواتی، داوود امیریان، حمیدرضا شاه‌آبادی، رامبد خانلری، علیرضا محمودی ایرانمهر، قاسمعلی فراست، ابراهیم حسن بیگی برگزار می‌شود.

حاضران در این دوره آموزشی، کارگاهی با عنوان« سوژه‌یابی داستانی از خاطرات جنگ» را زیر نظر مرتضی سرهنگی، نویسنده و پژوهشگر صاحب‌نام ادبیات دفاع مقدس می‌گذرانند. همچنین شهریار عباسی، دبیر علمی دهمین دوره و برنده هشتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد در بخش رمان از «اهمیت پیوند روایت داستان با جغرافیا، تاریخ و مسائل اجتماعی» سخن خواهد گفت. علی قنواتی، مدیر فرهنگی و روزنامه‌نگار باسابقه در کلاسی با عنوان «چرا ادبیات و رسانه به هم عشق می‌ورزند» از رابطه دوسویه‌ ادبیات و رسانه می‌گوید و علیرضا ایرانمهر «چیزهایی که یک ایده‌ داستانی لازم دارد»، رامبد خانلری «روش‌های خلاقانه شروع داستان»، داوود امیریان «موقعیت طنز و چگونگی گسترش آن در داستان» را در کارگاه های جداگانه به داستان‌نویسان جوان ارائه خواهند داد.

حاضران در این دوره آموزشی، فرصت یادگیری از مصطفی جمشیدی را در کارگاهی با عنوان«نقش حسِ ناخودآگاهِ نویسنده در پرداخت داستان» تجربه خواهند کرد و «شیوه‌های خلق داستان از دل تاریخ» ره‌آورد حمیدرضا شاه‌آبادی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات داستانی برای میهمانان دهمین دوره«آل جلال» خواهد بود.

قاسمعلی فراست، نویسنده و منتقد ادبی در یکی از کارگاه‌های این دوره قرار است «آرایش و پیرایش داستان در بازنویسی دوم» را به نویسندگان حاضر آموزش دهد و ابراهیم حسن بیگی، نویسنده باسابقه و عضو هیات علمی دهمین جایزه ادبی جلال، قرار است با موضوعی تحت عنوان «حرکت از خیال تا واقعیت در داستان‌نویسی» مهمان داستان‌نویسان «آل جلال» شود.

همچنین در این دوره، کارگاهی با حضور ابراهیم زاهدی مطلق، نویسنده «نسل باروت» برگزار می‌شود.

دهمین دوره آل‌جلال، چهاردهم تا هفدهم دی‌ماه، همزمان با برگزاری جایزه جلال آل‌احمد برگزار می‌شود. مراسم پایانی این جایزه روز شنبه ۱۶ دی‌ماه در تالار وحدت برپا می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *