تلاش هنرمندانه ۱۷ بازیگر گرجی برای طرح پرسش‌های والد ـ فرزندی

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، نمایش خارج از صحنه گردهمایی والدین کاری از میخل چارکیابی از کشور گرجستان است که سه شنبه شب (سوم بهمن ماه) در عمارت روبرو آغاز و تا یک‌شنبه آتی (هشتم بهمن ماه) ادامه دارد.

این نمایش دومین اجرای گروه OPEN SPACE است که نخستین اجرا «خدای گرسنگی» درباره یکی از نگرانی‌های مهم جوامع یعنی فقر بود، اما این کار براساس قصه‌های شخصی بازیگران شکل گرفته است.

این نمایش به مفاهیمی از جمله اینکه پدر و مادر چه مفاهیمی هستند، چقدر با ارزش‌اند چه جزیی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند و در واقع آیا تنها کلیشه‌های  جنسی هستند و یا اینکه مفاهیمی مستقل و با ارزش برای خود دارند، می‌پردازد.

در واقع فضای کار این نمایش تلاش دارد به این مفاهیم پرداخته و تنها سوال‌هایی را برای مخاطب ایجاد کند، اما نکته خوب این پرسش‌ها انتقادی بودن آنها و مستند بودن مباحثی است که مطرح می‌شود.

در این نمایش ۱۷ هنرمند تلاش دارند با بیان قصه‌های خود به شکل عملیاتی به سئوالاتی که مطرح شد، بپردازند و این برای جوانان می‌تواند خیلی مؤثر واقع شود. هر چند نبود زبان یکسان و مشکلات در همزمانی رونویس و زبان اصلی ، بین ایرانیان و زبان گرجی‌ها شاید قدری در این تأثیرگذاری مؤثر باشد.

*حضور بازیگران جوان و کم تجربه در یک نمایش مستند

نکته دیگر حضور بازیگران جوان در یک جشنواره خارجی، ایستادن و روایت کردن آنها است. آنچه شاید ما کمتر بدان توجه کرده باشیم و تصور کنیم اگر قرار است در یک جشنواره خارجی شرکت کنیم حتما از بنام‌ترین بازیگرانمان باید استفاده کنیم؛ در حالی که یک گروه زبان این نمایش را به صحنه می‌برند و این می‌تواند هم برای هنرمندان ما یک درس و آموزش و هم برای خودشان یک تجربه مناسب باشد.

فضای عمارت روبرو نیز در نحوه اجرا و راحت بودن بازیگران تأثیر گذاشته و مکان خوبی برای اجرای آنها فراهم کرده است. 

از جمله مسائلی که در این نمایش نشان داده می‌شود، برای مثال دختری با لباس عروس است که استرس دارد و درباره جدایی‌اش از پدر و مادر و خانواده صحبت می‌کند؛ چرا که دلبستگی زیادی به آنها دارد. در مقابل، دختر دیگری است که از سختگیری‌های والدینش خسته شده و به دنبال آزادی می‌گردد.

برخی از این جوانان از خاطرات کودکی خود صحبت می‌کنند و برخی دیگر نیز از دلبستگی‌های زیادشان به خانواده خود می‌گویند. در مقابل از مهاجرت،‌ اعتیاد و سایر مسائل دیگر مثل فقر نیز سخن به میان می‌آید. در صورتی که به وضعیت اجتماعی جامعه گرجستان توجه کنیم و از مسائل تاریخی‌شان نیز گذر کنیم، متوجه می‌شویم که گرجستان از سال ۱۹۹۱ استقلال یافته و از شوروی جدا شده است. به همین دلیل، مردمشان نیز دچار تحولات زیادی شده‌اند و به دنبال آزادی هستند. هرچند که سنت‌ها نیز در آنها وجود دارد. اینها همانطور که خیلی دیگر از جوامع در شکاف قرار دارند و در واقع یک دوران گذاری را طی می‌کنند از مفاهیمی چون خانواده و والدین نیز تعاریف متفاوتی دارند. به همین دلیل نیز برایشان تضاد و تناقض‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. خیلی از این جوانان لحن و نگاه اعتراضی دارند و درگیر چالش‌های زیادی هستند.

در واقع این نمایش نگاه انتقادی و تضادگونه جوانان گرجی را نشان می‌دهد که در تلاش برای رسیدن به یک ثبات و آرامش و دستیابی به آزادی مدنظر خود و رفع چالش هایشان هستند.

تصاویری که در این کار نشان داده شد تصاویر کودکی برخی از این هنرمندان است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *