فراخوان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در راستای ارتقاء، اعتلا، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی و مستمر در سطح استان به ویژه شهرستان‌های تابعه، با تأکید بر هویت و نقش گروه‌های تئاتری در فرآیند تولید نمایش و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر استان، بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران را در بخشهای زیر برگزار می‌کند.

بخش مسابقه صحنه‌ای: بخش مسابقه عکاسی (هنرمندان عکاس استان تهران با داشتن معرفی نامه از دبیرخانه انجمن می‌توانند در مسابقه عکاسی شرکت کنند). بخش ویژه (دبیرخانه جشنواره از اساتید تئاتر تهران برای حضور در این بخش دعوت خواهد کرد.  آثار تولید شده در دوره‌های آموزشی در اولویت خواهند بود). مدرسه تئاتر (با حضور اساتید برجسته در زمان برگزاری جشنواره دوره‌های کوتاه مدت آموزشی برگزار خواهد شد و هنرمندان می‌توانند با معرفی‌نامه از طرف دبیرخانه در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند).

محورهای مورد تأکید: ارزش­‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،‌کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن،‌مسئولیت پذیری اجتماعی در همه عرصه‌های زندگی و هنر،  بهره­گیری از مفاهیم و جلوه­‌های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی،‌اندیشه ورزی و ارتقاء ذائقة فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینا فرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی و توجه به مفاهیم و ارزش‌­های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی و نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی هستند.

بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران فقط آثار صحنه‌ای را قضاوت و انتخاب خواهد کرد،  آثار نمایشی متقاضی می‌بایست در فاصله زمانی مرداد ماه ۹۶ تا  مرداد ماه ۹۷ در یکی از سالن‌های استان حداقل ده شب اجرای عمومی داشته باشند، نمایش‌های ارائه شده نباید از سوی همان گروه در هیچ یک از جشنواره‌های ملی، منطقه‌ای شرکت کرده باشند.

چنانچه در هر مرحله‌ای درباره آثار برگزیده تخلفی در این مورد اثبات شود، ستاد جشنواره مانع حضور اثر نمایشی در هر مرحله از جشنواره می‌شود. آثار هنرمندان بومی و جوان در اولویت قرار خواهد گرفت و بدیع بودن و خلاقیت در اجرای آثار در ارزیابی هیئت انتخاب تاثیرگذار خواهد بود.

نمایش‌هایی که مبتنی بر متون  نمایشنامه‌نویسان مطرح کشور بوده، که تاکنون اجراهای زیادی از آن ها شده، تنها در صورت ارائه طرح اجرایی خلاق و شیوه نو در اثر اجرایی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت، در غیر اینصورت از پذیرش این گونه آثار خودداری خواهد  شد.

همچنین در صورتی که نمایشی، متن آن اقتباس و یا برداشت از متون خارجی و با حفظ بومی سازی باشد، می تواند در بخش مسابقه جشنواره شرکت کند. دبیرخانه جشنواره به گروه‌های راه یافته  به جشنواره بر اساس شرایط گروه کمک‌هزینه تا سقف ۳۰ میلیون ریال پرداخت می‌کند.

جوایز: ستاد برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران به گرایش های (کارگردانی، نمایشنامه نویسی، بازیگری مرد و زن ، طراحی صحنه، نور، لباس، موسیقی و افکت، گریم، پوستر و بروشور) جوایز ارزنده ای اهدا خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در جشنواره: فرم تکمیل شده تقاضای حضور، ارسال یک نسخه(تایپ شده) متن  و لوح فشرده در محیط word به همراه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر، چکیده سوابق هنری متقاضی در یک صفحه A4  تایپ شده،‌ تصویر کارت ملی و یک قطعه ۴*۳ عکس متقاضی،‌ تاییدیه پرتال سایت تئاتر تهران مبنی بر اجرای عمومی نمایش .

تقویم اجرایی جشنواره: مهلت ارسال مدارک: ۱ مرداد ۹۷، تاریخ بازبینی آثار : ۱۰ الی ۱۵ مرداد ۹۷، اعلام اسامی آثار پذیرفته شده: ۱۷مرداد ۹۷، زمان برگزاری جشنواره: ۲ الی ۷ شهریورماه ۹۷٫

نشانی دبیرخانه؛ تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع ولیعصر و امام خمینی، روبروی موزه ملی قرآن، مجموعه تئاتر محراب ، انجمن هنرهای نمایشی استان تهران. تلفن : ۶۶۴۹۳۳۸۶٫

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *