باج ۵۰۰۰۰ یورویی نمایشگاه کتاب فرانکفورت به ایران برای چه بود؟

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت همه ساله در ماه اکتبر (مهرماه) برگزار می‌شود و جمهوری اسلامی ایران نیز در آن شرکت می‌کند.

بر اساس این گزارش، سال گذشته مانند هر سال منافقین با تجمع در مقابل غرفه ایران، اقدام به اخلال در امر برگزاری فعالیت ناشران ایرانی کردند؛ به گونه‌ای که ناشران چند ساعتی نتوانستند در فضای نمایشگاه به فعالیت بپردازند.

این موضوع که اعتراض شدید ناشران را به همراه داشت، موجب شد مراتب این موضوع طی نامه‌ای به «یورگن بوس» رئیس نمایشگاه اعلام شود. پس از این اعتراض و طبق اعلام امیرمسعود شهرام نیا (در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب) «براساس درخواست موسسه و با لحاظ تخفیفی معادل ۵۰۰۰ یورو که افزون بر تخفیف مرسوم در محاسبه هزینه غرفه ملی است موافقت شده تا در صورتحساب سال ۲۰۱۸ اعمال شود.علاوه براین مقرر شده امتیازات دیگری هم در کارت ورود و سایر تسهیلات در اختیار غرفه ایران قرار گیرد.»

اما این نوع پرداخت یعنی «تخفیفی مازاد بر تخفیف‌های عُرف، یا برخورد مالی با این نوع اغتشاشات به نظر می‌رسد شان حضور جمهوری اسلامی ایران را تنزل داده و باید برای آن ابهام‌زدایی شود.

اینکه گروهی با عنوان منتقد و مخالف که مردم ایران آنان را «منافق» و «آدمکش» می‌دانند، بخواهند در راستای حضور کشوری در یک نمایشگاه فرهنگی آن هم در عرضه کتاب اخلال ایجاد کنند و میزبان این نمایشگاه به جای برقراری امنیت مرسوم در نمایشگاه‌های مشابه، تنها به پرداخت غرامت ۵۰۰۰ یورویی بسنده کند، جای تامل بسیار دارد.

این در حالی است که هر سال شاهدیم حضور رژیم صهیونیستی، همواره با تدابیر امنیتی شدید همراه بوده و هر بازیدکننده برای حضور در سالنی که غرفه این رژیم در آن حاضر است، باید کنترل شده و از گیت خاصی عبور کند، آیا نمی‌توان برای مزاحمت‌های منافقین و معاندان جمهوری اسلامی نیز مسئولان نمایشگاه فرانکفورت از ماموران امنیتی به جای پرداخت پول استفاده کنند تا فعالیت ناشران ما در فضایی توأم با آرامش باشد؟

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه این مسئله که در ادبیات مسئولان فرهنگی ایرانی به عنوان «موفقیت» از آن یاد می‌شود، آیا تا این حد مهم است که به هرنحو ما حاضر به شرکت در این نمایشگاه هستیم؟ نباید فراموش کنیم در زمانی که «سلمان رشدی» نویسنده کتاب موهن «آیات شیطانی» مهمان ویژه افتتاحیه نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود، یورگن بوس رئیس این نمایشگاه طی نامه‌ای جواب اعتراض تشکل‌های نشر ایران را داد و گفت: «ما خوشحالیم که آقای سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت صحبت می‌کند؛ چرا که نمایشگاه کتاب فرانکفورت همیشه طرفدار آزادی بیان بوده است.» اینجا بخوانید.

جالب اینجاست که «هاینریش ریته مولر»، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان در پاسخ اعتراضی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران همان زمان می‌نویسد: نمایشگاه کتاب فرانکفورت امکانی برای آزادی بیان فراهم می‌کند، از همین رو اجازه حضور به هر شخصی داده می‌شود تا بتواند کتاب و فرهنگ خود را عرضه و معرفی نماید. اینجا بخوانید

این سوال از مسئولان برگزاری نمایشگاه فرانکفورت وارد است که آیا منافقین در این نمایشگاه به عرضه کتاب و محصولات فرهنگی می‌پردازند که اجازه دارند آزادانه عقاید ضدمردمی خود را در مقابل غرفه ایران بیان کنند و فعالیت‌های ناشران ایرانی را به چالش بکشند؟

اما سوالی که از مسئولان ایرانی وارد است، این است که شرکت کردن در نمایشگاه کتاب فرانکفورت با شرایط تخریبی و تحقیر فعالان فرهنگی کشورمان، موضوعی است که با دریافت ۵۰۰۰ یورو قابل حل باشد و بتوان آن را نادیده گرفت؟ آیا برای اینکه هر سال شاهد اخلال و مزاحمت منافقین و معاندان نظام نباشیم، نباید یک بار برای همیشه موضع قاطع و استواری از سوی ایران به مسئولان آلمانی اعلام شود؟

تمام این ابهام‌ها موجب شد خبرنگار فارس با «امیرمسعود شهرام‌نیا مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی» تماس بگیرد تا روشن شود «تخفیف» یا «غرامت» کدام عامل حضور اینگونه را توجیه می‌کند، اما متاسفانه این گفت‌وگو حاصل نشد.

اما اینجا بخشی از پاسخ‌های شهرام نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب برای روشن شدن ذهن مخاطبان منتشر می‌شود:

اصل موضوع این است که سال گذشته مطابق معمول همه سال‌های پیش از آن، یک روز مانده به پایان نمایشگاه کتاب فرانکفورت،‌ گروهی از منافقین کوردل با هدف کمرنگ ساختن تأثیر حضور کشورمان در صحنه بین‌الملل و  درخشش غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، مقابل غرفه ملی ایران تجمع و سعی کردند در فعالیت عادی غرفه اختلال و مزاحمت ایجاد کنند. مسئولان غرفه همچنین ناشران و تشکل‌های حاضر به این وضعیت اعتراض کردند.

 با تنظیم نامه اعتراضی و مذاکرات مکرر درخواست شد تا به این موضوع رسیدگی شود و از بروز مجدد آن در دوره‌های‌ها بعد پیشگیری شود. با پیگیری موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و  اعلام قول برای رفع مشکل، براساس درخواست موسسه و با لحاظ تخفیفی معادل ۵۰۰۰ یورو که افزون بر تخفیف مرسوم در محاسبه هزینه غرفه ملی است موافقت شده تا در صورتحساب سال ۲۰۱۸ اعمال شود.

علاوه براین مقرر شده امتیازات دیگری هم در کارت ورود و سایر تسهیلات در اختیار غرفه ایران قرار گیرد. بدیهی است انجام امور اداری مربوط به‌حساب سال جاری، در دست اقدام قرار دارد و با توجه به ارسال درخواست مبنی بر کاهش متراژ غرفه، هنوز به مرحله قطعی نرسیده است. در مجموع اتفاقی که رخ داد یک موفقیت در تعامل با طرف خارجی بود که با پیگیری و مذاکره به دست آمد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *