بین جشنواره‌های نمایشی اولویت‌گذاری نمی‌کنیم

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی از اول شهریور ماه در سالن های نمایشی تهران آغاز شده است. شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی شب گذشته به همراه مرضیه برومند دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی به سالن‌های نمایشی سرکشی کرد و به تماشای نمایش «سیه موی و جلالی» کاری از کشور افغانستان در تالار حافظ نشست.

کرمی پس از تماشای این نمایش که نخستین اجرای خارجی در جشنواره بود، به خبرنگار فارس گفت: تئاتر هر کشوری را باید به نسبت سابقه‌اش در این هنر ارزیابی کرد. من اگر بخواهم ارزیابی درباره کیفیت این کار کنم می‌توانم بگویم یک حرکت بسیار خوب برای یک کشور دوست و همسایه و همزبان ما در زمینه تئاتر عروسکی محسوب می‌شود.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در زمینه نمایش عروسکی در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در افغانستان رخ داده و تبادل مناسبی هم با ایران صورت گرفته است و می‌توان این تأثیر را در کار آنها مشاهده کرد. به نظرم این اتفاق خیلی خوش‌یُمن است و امیدوار هستم که در آینده هم کارهای با کیفیت‌تری توسط هنرمندان این کشور تولید شود.

مدیر کل هنرهای نمایشی هدف از برپایی این جشنواره را تبادل فرهنگی و هنری، معرفی هنرمندان کشورهای مختلف و تبادل تجربیات به شمار آورد و گفت: از این رو می‌توان امیدوار بود که در خیلی کشورها چون افغانستان کشور دوست و همسایه و مسلمان در سال‌های آتی کارهای بهتری تولید شود.

کرمی در پاسخ به این سوال که جشنواره عروسکی اولویت چندم در مرکز هنرهای نمایشی محسوب می‌شود، گفت: همه اتفاقات و جشنواره ها برایمان اولویت اساسی دارند و نمی‌توانم تقسیم‌بندی کنم. آنقدر کار در عرصه هنرهای نمایشی زیاد است که همه اولویت هستند. تئاتر خیلی گسترده و متنوع است و ژانرهای زیادی دارد و این از ضروت نفس هنر است که می‌بایست به همه عرصه ها توجه کنیم.

وی یادآور شد: بنابراین نمی‌توانم بگویم که به نمایش عروسکی توجه کنیم و به خیابانی توجه نکنیم، یا صحنه‌ای را مدنظر قرار دهیم و بقیه را بی‌توجه باشیم و بالعکس. همه اینها در جای خود مخاطب خود را دارند و نمی‌توان گفت که کدام اولویت دارد. 

کرمی درباره جشنواره عروسکی هم گفت: اما به طور قطع جشنواره پرسابقه‌ای که به هفدهمین دوره خود می‌رسد، علاقه‌مندان خود را یافته و مهم است، حال باید ببینیم که ما به اندازه لازم به این عرصه توجه کرده‌ایم یا خیر.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *