چرایی تشکیل «شورای تشکل‌های نشر»/ کاغذ و آب‌رفتن سرمایه ناشران مشکل اصلی است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، تشکیل شورای نشر این روزها در میان تشکل‌ها و اصناف نشر نام آشنایی شده است؛ تشکیل این شورا از زاویه دیدهای مختلف کارشاسی می‌شود ضمن اینکه به تازگی ۴ انجمن این شورا طی نامه‌ای از اتحادیه ناشران و کتابفروشان درخواست پیوستن را داشته‌اند.

یکی از اعضای این تشکل مجمع ناشران انقلاب اسلامی است، از این رو سخنان این مجمع هم در این زمینه نکات خوبی را منعکس می‌کند؛ در ذیل متن مصاحبه با میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی درج می‌شود.

* فوری‌ترین مسئلۀ صنعت نشر، بحث کاغذ و آب‌رفتن سرمایۀ ناشران است

میثم نیلی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزۀ کتاب خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤال از علت تشکیل شورای تشکل‌های نشر گفت: همان‌طور که می‌دانید، امروز نشر، حال و روز خوبی ندارد و وضعیت اقتصادی فعلی شرایطی را به ‌وجود آورده که در آن، بسیاری از ناشران و کتاب‌فروشان هر روز دارند ضعیف‌تر می‌شوند.بهبود شرایط، مستلزم یک هم‌فکری و هماهنگی بین همۀ فعالان و کنش‌گرانی است که دغدغۀ حل مسئلۀ موجود را دارند.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در ادامه تأکید کرد که در حال حاضر، فوری‌ترین مسئلۀ صنعت نشر، بحث کاغذ و آب‌رفتن سرمایۀ ناشران است که متأسفانه آن‌گونه که باید و شاید فکری برای آن نشده است. افزایش ناگهانی قیمت کتاب و البته کم‌شدن قدرت خرید مخاطب باعث شده این فشار هم به مخاطب کتاب‌خوان، وارد ‌شود و هم به ناشران و کتاب‌فروشان و سایر حلقه‌های زنجیرۀ تولید و تأمین کتاب.

* تشکل‌های اعلام آمادگی‌کننده از موثران حوزه نشر هستند

نیلی افزود: وضعیت فعلی و ضعف دستگاه‌های مسئول ایجاب می‌کند که بدنۀ نشر با یک نگاه صنفی شرایط را به نفع فرهنگ و جامعۀ نشر تغییر دهد و با هماهنگی و همدلی و با هدف کاستن از درد و رنج ناشران و اهالی کتاب، ابتکار عمل داشته باشد. اگر این هماهنگی ایجاد شود، امیدواریم که شاهد نتایج مبارک آن در صنف باشیم. شورای هماهنگی تشکل‌های نشر با این هدف تشکیل می‌شود ان‌شاءالله. به‌ هر حال تشکل‌هایی که برای تشکیل این شورا اعلام آمادگی کرده‌اند، همه از مؤثران این حوزه هستند و اگر فارغ از منافع فردی و گروهی هم‌فکری و همکاری داشته باشند، می‌توانند از شرایط بد کنونی هم با موفقیت و کمترین تبعات عبور کنند.

* پاسخ مدیرعامل مجمع ناشران به برخی شبهه‌ها

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در پاسخ به برخی گمانه‌زنی‌ها دربارۀ اینکه این شورا برای تأمین منفعت بخشی از بدنۀ نشر یا تشکل خاصی تشکیل شده است، گفت: این‌گونه نیست. این شورا اصلاً به‌دنبال انجام کار اقتصادی برای سهم‌خواهی و کسب منفعت مالی نیست. در این شورا کسی بر دیگری برتری و تفوق ندارد که بخواهد منفعت او تأمین بشود یا نشود. در این شورا، همۀ تشکل‌ها، مستقل اما برادرانه هم‌فکری می‌کنند و همه برای منفعت «صنف» تلاش خواهند کرد. اگر اینگونه نبود، دلیلی نداشت که مجمع ناشران و بقیۀ تشکل‌ها وقت و توان خود را مصروف کنند.

* شورای تشکل‌های نشربا هدف حل مشکلات نشر و کاستن درد و رنج ناشران شکل گرفته است

نیلی خاطر نشان کرد: من به‌عنوان کسی که از ابتدا در جریان تشکیل این شورا بوده، عرض می‌کنم که این شورا صرفاً با هدف حل مشکلات نشر و کاستن درد و رنج ناشران در این وضعیت شکل گرفته و ان‌شاءالله تصمیم‌های اثرگذار و مبتکرانه‌اش، در حل مسئلۀ کاغذ و برخی معضلات اساسی جامعۀ نشر، کمک‌کننده خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *