محتوای این برگه روند فاجعه منا را تغییر داد/ سعودی‌ها ترسیده بودند

حسین گودرزی یکی از خانواده‌های شهدای منا در گفت‌وگو با فارس با اشاره به برنامه تمنای وصل که روز گذشته برگزار شد، گفت: در این مراسم تعدادی از خانواده‌های شهدای منا به دعوت آقای اوحدی رئیس سابق حج و زیارت حضور داشتند.

وی با بیان اینکه هدف از برگزاری مراسم تمنای وصل زنده نگه داشتن یاد شهدا بود، افزود: از زمانی که آقای اوحدی مسؤولیت ریاست حج و زیارت را بر عهده داشتند، اقدامات خوبی در زمینه پیگیری حقوق شهدای منا صورت گرفت. البته ما انتظار داشتیم که در این مراسم از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، وزارت کشور و وزارت امور خارجه نیز حضور داشته باشند که حضور این مسؤولان در مراسم کمرنگ بود.

 

 

وی در ادامه به سخنان اوحدی رئیس سابق حج و زیارت در این مراسم درباره انتقال پیکرهای شهدا به کشور، گفت: آقای اوحدی در این جلسه گفت که مسؤولان حج و زیارت پس از فاجعه منا جلساتی با مسؤولان سعودی داشتند، اما متأسفانه سعودی‌ها جسورانه از انتقال پیکرها سرباز می‌زدند و این اجازه را به ایران نمی‌دادند. تا جایی که فاجعه منا دوم مهرماه رخ داد که مسؤولان حج و زیارت برای پیگیری پیکرهای شهدا منا هشتم مهر جلسه‌ای دیگر با مسؤولان سعودی داشتند. در آن جلسه سعودی‌ها جسورانه بر روی صحبت‌های خود پایبند بودند و قصد داشتند پیکرها را بدون شناسایی در عربستان دفن کنند، اما پس از سخنرانی مقام معظم رهبری در نوشهر درباره شهدای منا، در وسط جلسه فرمایشات رهبر معظم انقلاب به مسؤولان حج و زیارت مخابره شد و پس از زمان اندکی سعودی‌ها برگه‌ای نیز به مسؤول جلسه دادند که حدس زدیم آن‌ها از فرمایشات معظم‌له ترسیده باشند چرا که رنگ بر رخسارشان نمانده بود. مقام معظم رهبری در سخنرانی‌شان فرمودند که اگر سعودی‌ها کوچکترین بی‌احترامی را به پیکرهای مطهر کنند، برخورد خواهیم کرد.  پس از مدتی در جلسه‌ای سعودی‌ها از اختصاص پنج هواپیمای اختصاصی برای انتقال پیکرهای ایرانیان به کشور خبر دادند و این اقدام در حالی بود که در آن زمان اجازه پیکر شهدای هیچ کشوری را نداده بودند اما فرمایشات مقام معظم رهبری باعث شد تا پیکرهای شهدای ایرانی به کشور بازگردد.

فرزند شهید گودرزی با اشاره به اینکه در مراسم به خواسته‌های خانواده‌های شهدا منا نیز اشاره شد، گفت: یکی از خانواده‌های شهدای منا در دلنوشته‌ای، خواسته‌هایی را به صورت منطقی بیان کرد. یکی از آن‌ها درج روز شهدای منا در تقویم هم‌زمان با دوم مهرماه بود که البته قبلا از طریق کمیسیون امنیت ملی مصوب شده بود. ثبت انجمن شهدای منا از دیگر خواسته‌های خانواده‌ها بود که امیدواریم این انجمن ثبت شود تا با ثبت آن مطالبات را در سطح بین‌المللی پیگیری شود.

 

 

وی با بیان اینکه نام‌گذاری میدان یا خیابانی در تهران به نام شهدای منا از دیگر مطابلات خانواده‌های شهدا منا است، افزود: تمامی مطالبات خانواده‌های شهدای منا پیرو منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که فرمودند: :«فاجعه منا نباید فراموش شود» و در جایی دیگر اشاره فرمودند که مسؤولان نباید از پیگیری حقوقی این فاجعه خسته شوند. 

گودرزی با بیان اینکه جمعی از خانواده‌ها چند هفته گذشته با پناهی‌آذر معاون وزیر امور خارجه دیدار داشتند، گفت: در این جلسه خانواده‌ها درخواست کردند با آقای ظریف وزیر امور خارجه جلسه‌ای داشته باشند که هنوز منتظر برگزاری آن هستیم تا تسلی خاطر برای خانواده‌ها باشد. همچنین فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی جلسه‌ای برای خانواده شهدای منا حدود دو ماه برگزار کرد که در آن مطالباتی بیان شد و امیدواریم این جلسات مستمر باشد تا با پیگیری وی حداقل از طریق مجلس که صدای مردم است این موضوع پیگیری شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *