محکومیت عامل اصلی رسوایی اخلاقی در آکادمی نوبل به ۲ سال زندان

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس به نقل از گاردین، دادگاه سوئد «ژان کلود آرنالت» عامل اصلی رسوایی اخلاقی در آکادمی سوئد را که باعث لغو جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸ شد به دو سال زندان محکوم کرد.

«ژان کلود آرنالت» همسر یکی از اعضای آکادمی سوئد به جرم تجاوز به تحمل دو سال زندان محکوم شد. این حکم در حالی صادر شده که اعطای جوایز نوبل در رشته‌های مختلف از امروز آغاز شده است. 

«گودران آنتمار» قاضی این پرونده گفت: «بر اساس مدارک موجود شامل صحبت‌های مطرح‌شده در دادگاه از سوی شاکیان و همچنین چندین شاهد، «ژان کلود آرنالت» در یکی از دو اتهام تجاوز گناهکار شناخته شده است.» 

«ژان کلود آرنالت» همسر «کاترین فروستنسون» عضو فرهنگستان سوئد و یکی از داوران انتخاب برنده نوبل ادبیات در ماه نوامبر سال گذشته با شکایت ۱۸ زن به اتهام سوءاستفاده جنسی و آزار و اذیت روبه‌رو شد. پس از انتشار این اخبار «کاترین فروستنسون» نیز از آکادمی نوبل کنار گذاشته شد. همچنین «سارا دنیوس» رئیس هیأت انتخاب آکادمی نوبل ادبیات در واکنش به این اتفاق‌ها استعفا کرد. ماجرای این رسوایی اخلاقی موجی از استعفاها را در  فرهنگستان سوئد به راه انداخت و  در نهایت موجب شد اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ لغو و به سال ۲۰۱۹ موکول شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *