دبیر کاگروه کاغذ به شائبه‌های ارائه کاغذ به برخی ناشران پاسخ داد

همایون امیرزاده دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره جداول منتشر شده (اینجا، اینجا و اینجا بخوانید)روز گذشته از سوی وزارت ارشاد درباره اینکه کدام ناشران چه میزان کاغذ دریافت کرده‌اند و شائبه‌های موجود در این جدول توضیحاتی داد.

امیرزاده درباره این ادعا که برخی ناشران عنوان می‌کنند این توزیع ناعادلانه بوده و سه شهر تهران، قم و مشهد را بیشتر تحت پوشش دارد، توضیح داد: ما این ادعای توزیع ناعادلانه را قبول نداریم، چرا که توزیع جغرافیایی ناشران عمدتا در این سه شهر است و در واقع بیش از ۸۰ درصد نشر کشور در این شهرها فعالند.

دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب که این سامانه به تازگی کار خود را آغاز کرده و بزودی فراگیر خواهد شد، گفت: این شبکه به تازگی آغاز به کار کرده است، از این رو بسیاری از شهرستان‌ها از این سامانه هنوز اطلاعی ندارند، طبیعتا ما با درخواست‌های متعدد از نقاط کشور بزودی مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: کاغذهای تخصیص یافته بنا به نیاز بخشی از ناشران به ارشاد ارائه شده است، آنها به ارشاد مراجعه کردند و نیازمند کاغذ بودند، به نوعی سردرگم نیز بودند از این رو خودشان اعلام کرده و ما نیز کاغذ ارائه کردیم. 

امیرزاده اما در بخش دیگر در پاسخ به این سوال فارس که در مورد توزیع کاغذ در قم عملکرد چگونه خواهد بود، افزود: در آینده کاغذهای وارداتی به منظور استفاده ناشران قم توزیع خواهد شد، این کاغذها واصل شده اما توزیعی صورت نگرفته است، اما چگونگی توزیع هم طبق استاندارد شبکه توزیع خواهد بود، درواقع ما ضوابط یکسان برای توزیع داریم.

وی همچنین به توزیع کاغذهایی که واردکنندگان آنها را به کشور وارد کرده‌اند هم اشاره کرد و با یک مثال گفت: کاغذهایی که برخی واردکنندگان کاغذ مستقیم وارد کرده و به ناشر می‌دادند نیز در این حیطه قرار می‌گیرد، بنابراین با توجه به توزیع عادلانه قرار است واردکنندگان نیز بر اساس استاندارد شبکه توزیع کاغذ در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند، هیچ واردکننده‌ای حق نداردتوزیع خارج از ضوابط داشته باشد. بنابراین شرکت راهکار بهشت نیزدر این حیطه قرار دارد.

دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ در وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که یکی از نکات موجود در این جدول که مربوط به ناشران است مسئله تک کتابی است، یعنی برای انتشار تنها یک کتاب شما به ناشر کاغذ ارائه کرده‌اید در این باره هم توضیح دهید، خاطر نشان کرد: اتفاقا باید دست این گروه از ناشران را بوسید چرا که واقعیت نیازشان را مطرح کرده و به همان میزان کاغذ دریافت کردند، این گروه از ناشران شرایط مملکت‌شان را درک کرده‌اند و بر آن مبنا کاغذ درخواست داده‌اند، در واقع نیاز این دسته از ناشران به میزان همان یک کتاب بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *